O nas

Kontynenty magazyn reporterów, pisarzy, fotografów – podróżników

Pismo ukazuje się od 1964 roku.

„Kontynenty” to niezależne polskie pismo o podróżowaniu – magazyn reporterów, pisarzy, fotografów, podróżników. Ukazuje się od 1964 roku (z przerwą w latach 1989-2011). „Kontynenty” to reportaże, wywiady, opowieści o odległych krajach, nieznanych obyczajach, tajemniczych misteriach i obrzędach, o odkryciach, przygodach, ludziach. To zdjęcia światowej sławy fotografów. To najwyższy poziom edytorski i najlepsi polscy autorzy, m. in.: Wojciech Jagielski, Paweł Smoleński, Andrzej Stasiuk, Max Cegielski, Piotr Milewski, Katarzyna Boni, Elżbieta Dzikowska, Marek Kamiński, Robert Robb Maciąg, Bartek Sabela, Magdalena Rittenhouse i wielu innych.Od początku patronem duchowym pisma jest Ryszard Kapuściński, którego nieznane fotografie były w „Kontynentach“ prezentowane już trzykrotnie.„Kontynenty” to premiery, zapowiedzi i omówienia nowości wydawniczych z nurtu literatury podróżniczej.

Autorem koncepcji „Kontynentów”, wydawcą i redaktorem naczelnym jest od pierwszego numeru Dariusz Fedor – wcześniej m.in. wieloletni zastępca sekretarza redakcji „Gazety Wyborczej“, redaktor naczelny „Gazety Stołecznej“, wicenaczelny „Logo“ oraz główny redaktor książek w wydawnictwie Agora. Z wykształcenia filolog polski, dyplom obronił w Katedrze Kultury UW. 

Nasi autorzy

  • Rafał Grzelewski

Rzecznik prasowy Polskiej Akcji Humanitarnej, wcześniej związany z telewizyjnym dziennikarstwem newsowym.

  • Artur Gutowski

Fotograf, podróżnik, absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej.

  • Kuba Halcewicz-Pleskaczewski

Redaktor naczelny Więź.pl, wcześniej m. in. w “Przeglądzie Powszechnym”, “Gazecie Wyborczej”, MamPrawoWiedzieć.pl

Las ma we krwi – wychował się w leśniczówce na Pomorzu. Ukończył wydział leśny. Po studiach przez kilka lat pracował i mieszkał w Antarktyce, Afryce, Ameryce Południowej. Teraz zajmuje się opowiadaniem o podróżach i przyrodzie, zarówno podczas spotkań na żywo, jak i w internecie (na YouTube i Instagramie prowadzi kanały pod nazwą “Horzela opowiada”).

  • Michał Kaczmarek

Wędrowiec, filolog polski i bibliotekarz; poszukiwacz i zapisywacz-kolekcjoner miejsc wspólnych, w których spotykają się literatura z górami lub odwrotnie; kontemplator literatury górskiej i podróżniczej; z zamiłowania badacz twórczości Stanisława Vincenza.

  • Grzegorz Kapla

Dziennikarz, podróżnik.

Podróżniczka, dziennikarka, mówczyni. Prowadzi podcast drzazgiswiata.pl

  • Jarosław Mikołajewski

Poeta, italianista, tłumacz, podóżnik.

Pisarz, podróżnik. Dziewięć lat spędził w Japonii. Autor bestsellerów: “Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej” (Znak 2014, Świat Książki 2020), “Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” (Znak 2015), “Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat” (Świat Książki 2018) oraz “Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji” (Świat Książki 2020).

  • Katarzyna Mołoniewicz

Iberystka, tłumaczka.

Fotografka, pisarka, autorka “Kontynentów” i laureatka Progu 2020 – Nagrody Specjalnej “Kontynentów” przyznanej za, jak głosi werdykt, “nieśpieszne podążanie za pięknem i za nadanie sensu wędrowaniu pojmowanemu jako sztuka nieosiągania celu”. W Oficynie Wydawniczej Kontynenty wydała dwie książki: “Dzikość” (2020, nakład wyczerpany) oraz “Południe i Północ. Dziennik wędrówki w czasach zarazy” (2021, dostępna pod tym linkiem). Prowadzi blog Kocham Góry. Z wykształcenia fizyk, z zawodu projektantka ubrań sportowych. Współwłaścicielka outdoorowej firmy Kwark.

Przewodniczka, opowiadaczka historii.

  • Marek Pernal

Historyk, dyplomata, podróżnik

Fotograf.

  • Franciszek Rapacki

Dziennikarz, socjolog i kulturoznawca, badacz spraw wschodnich.

Pisarka, dziennikarka.

  • Robert Robb Maciąg, robbmaciag.pl

Pisarz podróżniczy i (ostatnio) dziecięcy.

Artysta, fotograf, absolwent poznańskiej ASP.

  • Paweł Smoleński

Reporter.

  • Katarzyna Stachyra

Absolwentka antropologii kulturowej i politologii, pasjonatka języków obcych, fotografii oraz wspinaczki. Pracuje w sektorze pomocy humanitarnej oraz jako tłumaczka. Spędziła kilka lat w Indiach, ale to o Ameryce Południowej marzyła od dziecka.

  • Olga Stanisławska

Dziennikarz “Tygodnika Powszechnego”. Pisze o kwestiach społecznych i relacjach człowieka z naturą, tworzy podkasty, występuje jako mówca. Laureat Festiwalu Wrażliwego i Nagrody Młodych Dziennikarzy. Piękno przyrody przedkłada nad każde inne. Wspina się, podróżuje i kolekcjonuje zdjęcia napisów na murach. Na przekór wszystkiemu kocha kraj, w którym żyje.

  • Ola Synowiec

Latynoamerykanistka, autorka przewodników po Meksyku oraz książki “Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk”.

Pisarz, dziennikarz, podróżnik. Autor książek, z których większość poświęcona jest Ameryce Łacińskiej, dokąd jeździ od 35 lat, oraz pierwszej biografii Elżbiety Dzikowskiej, uhonorowanej w 2020 roku Nagrodą Magellana w kategorii Wydarzenie Roku.

  • Marek Wielgus

Podróżnik, wydawca, pisarz i tłumacz. Wędruje w przestrzeni i czasie. Regularnie spędza długie tygodnie w Laponii lub Górach Skalistych ze starodawnym sprzętem: wełnianym kocem i płóciennym namiotem, bez cudów współczesności.

Wydawca

Fedor Dariusz Fedor
ul. Klonowa 13
05-220 Zielonka
NIP: 1250125714
REGON: 146191544
Numer konta bankowego: 47 1140 2004 0000 3802 7732 8721

redakcja@magazynkontynenty.pl