Garmin Edge 840 Solar to licznik i prywatny trener w jednym małym urządzeniu. Jednak czy to uzasadnia jego wysoką cenę?
Wygląd
Garmin Edge 840 Solar to niewielkie, ładnie wyglądające urządzenie, które ma mnie przenieść ze świata zwykłych weekendowych rowerzystów do świata profesjonalistów jeżdżących po 200 kilometrów dziennie na rowerach karbonowych, w profesjonalnych strojach i stylowych okularach, zdobywających wszystkie złote medale na Stravie. Czy obły kształt, elegancki uchwyt montowany do kierownicy, wyświetlacz o jakości pierwszych kolorowych telefonów komórkowych, sprytnie ukryte przyciski, ostatni krzyk mody elektronicznych gadżetow, czyli USB-C, sprawi, że zamienię się w sportowca?
Żywotność baterii i zasilanie słoneczne
Najważniejsze, czyli zasilanie. W przypadku zwykłego licznika rowerowego możemy zapomnieć o baterii, którą wymieniamy, w najgorszym wypadku, raz na dwa lata. Garmin to jednak nie jest zwykły licznik – to prawdziwy komputer rowerowy, wyposażony w nawigację satelitarną, Wi-Fi, Bluetooth i kolorowy, dotykowy wyświetlacz. To jakby smartfon, ale bez funkcji dzwonienia, za to stworzony tylko I wyłącznie do jazdy na rowerze.
Garmina warto naładować przed każdą wyprawą rowerową, aby mieć pewność, że wytrzyma całą wycieczkę na jednym ładowaniu. Producent gwarantuje do 60 godzin ciągłego działania, a dodatkowym atutem jest możliwość podtrzymania obecnego stanu baterii ze słońca. Wokół wyświetlacza znajduje się niewielki panel słoneczny, który przy jeździe w pełnym słońcu podtrzymuje obecny stan baterii. Jeśli jednak słońca zabraknie, Garmina można naładować przez uniwersalne złącze USB-C.
Precyzyjna nawigacja i mapy
GPS zapewnia wysoką dokładność pozycjonowania, a fabrycznie załadowane mapy, w tym szlaki MTB od Trailforks, są dużym plusem. Najprościej planowaną trasę skonfigurować w telefonie następnie przesłać ją do Garmin Edge 840. W samym urządzeniu, w związku z małym wyświetlaczem i mnogością poukrywanych funkcji, zajmuje to sporo czasu.
Ważna informacja! Podczas konfiguracji urządzenia radzę wyłączyć dźwięk sygnalizujący skręty w trybie nawigacji. Jest głośny i mocno irytujący, szczególnie jeśli zakrętów jest dużo, a dźwięk powtarza się kilkukrotnie przed sugerowanym skrętem oraz na samym skręcie.
Personalizowane treningi i analiza wydolności
Garmin Edge 840 Solar oferuje zaawansowane funkcje treningowe, takie jak codzienne sugestie treningowe i analiza wskaźników wydolności. Dla przeciętnego użytkownika, który nie potrzebuje tak szczegółowych danych, te funkcje mogą wydawać się przesadzone i zbyt skomplikowane. Jednak dla osób, które chcą się bawić w domowego trenera, Garmin Edge 840 Solar oferuje spore pole do popisu. Ja pogubiłem się w gąszczu dostępnych treningów, w sugestiach i mnogości opcji. Dla mnie – za dużo.
Łączność i integracja
Garmin Edge 840 Solar z chęcią łączy się z innymi urządzeniami, w tym trenażerami rowerowymi i e-rowerami wspierającymi technologie ANT+ i SHIMANO STEPS. Jednak znowu wracamy do mojego głównego zarzutu: wiele z tych funkcji jest również dostępnych na smartfonach, które oferują szerszą gamę aplikacji i lepszą integrację z ekosystemem technologii użytkowej.
I po raz kolejny pojawia się pytanie – czy warto aż tyle pieniędzy inwestować w małego trenera, kiedy w smartfonach znajdziemy bardzo podobne funkcje? Zaczynam nabierać coraz większych wątpliwości. Bateria – 60 godzin jest kuszące, ale… zawsze do telefonu mogę sobie dokupić powerbank. Fakt, wtedy rower będzie cięższy o te pół kilo (telefon + power bank), ale czy pół kilo jest warte ponad 2,5 tys. zł?
Obsługa
Na pierwszy rzut oka obsługa może wydawać się mało intuicyjna, ponieważ przyciski tylko uzupełniają dotykowy wyświetlacz. Samodzielne zrozumienie obsługi może być trudne. Na szczęście aplikacja oferuje szybki samouczek, który przeprowadza nas przez podstawowe ustawienia. Po nim obsługa staje się bardziej intuicyjna, co wcale nie znaczy, że prosta.
Cena
Garmin Edge 840 Solar kosztuje około 2,5 tysiąca złotych, co, moim zdaniem, jest zdecydowanie zbyt wysoką ceną. Dla porównania, w tej samej cenie kupimy smartfon, który nie tylko oferuje większość funkcji dostępnych w Garmin Edge 840 Solar, ale także wiele innych (w tym chociażby dzwonienia), które mogą być bardziej użyteczne na codzień. Dla wielu użytkowników inwestycja w dedykowany komputer rowerowy może wydawać się nieuzasadniona, zwłaszcza jeśli tańsze urządzenia zapewniają porównywalną funkcjonalność.
Podsumowanie
Garmin Edge 840 Solar to zaawansowany komputer rowerowy, który spełni oczekiwania najbardziej wymagających kolarzy. Zanotuje najmniejsze postępy naszej formy, zaprowadzi nas na najdalsze bezdroża, zaproponuje spersonalizowane treningi, pozwoli podłączyć masę zewnętrznych gadżetów i naładuje się ze słońca. Jednak czy te wszystkie funkcje są warte swojej ceny i zamiany zwykłego smartfona na taki właśnie rowerowy komputer? Dla wielu odpowiedź może być niejednoznaczna. Dla mnie to za dużo jak na tak małe urządzenie. Mimo wszystko wolę skupić się na samej przyjemności z jazdy niż analizować co chwila odczyty na małym, fajnie ładowanym ze słońca, monitorku, aby móc potem pochwalić się nimi w social mediach.
Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta: tu.
WYMIARY FIZYCZNE | 57.8 x 85.1 x 19.6 mm (2.3″ x 3.4″ x 0.8″) |
MASA | 88.9g |
KLASA WODOSZCZELNOŚCI | IPX7 |
EKRAN DOTYKOWY | |
TYP WYŚWIETLACZA | transflective TFT |
WYMIARY WYŚWIETLACZA, SZER. X WYS. | Ekran o przekątnej 2.6″ (66 mm) |
ROZDZIELCZOŚĆ WYŚWIETLACZA, SZER. X WYS. | 246 x 322 pikseli |
BATERIA | Bateria litowo-jonowa |
CZAS DZIAŁANIA BATERII | Do 32 godzin |